Myška – to co by jste o ní měli vědět před koupí
Myška – to co by jste o ní měli vědět před koupí
Běžná myška, kterou si můžete koupit ve zverimexu je několikacentimetrový tvoreček se stejně dlouhým lysým, částečně chápavým ocáskem. Musíte ale počítat s tím, že během několika týdnů i více než zdvojnásobí svojí hmotnost a dosroste délky těla až 10cm. Přestože je velikostně srovnatelná s džungarským křečkem, musíte pro ní počítat s větší klecí, či akváriem. Zaprvé proto, že je mnohem pohyblivější a aktivnější než většina křečků, a zadruhé si musíte určitě koupit alespoň dvě, jinak bude samotou hrozně trpět a ani vy si s ní neužijete tolik legrace. Naprosto ideální by bylo obrovské akvárium plné myšek, ale chápu, že z mnoha důvodů to nemusí být vždy možné. I já jsem kvůli skromnému prostoru a malé benevolenci rodičů volila vždy dvojici či trojici samiček, které se spolu vždy skvěle snášejí. Se samečky zkušenost nemám, ale podle knih i s přihlédnutím k jejich životu ve volné přírodě, by to také neměl být problém. Přesto bych chov pouze samečků nedoporučovala a to hned z několika důvodů. Ten závažnější je skutečně hrozný zápach. Značkují si teritorium pomocí moči páchnoucí nám lidem jako tzv. myšina a ani v pečlivě uklizeném akváriu se jí nezbavíme. Druhý důvod je estetický problém velikých pohlavních orgánů samečků, které se nejen mě příliš nezamlouvají J.
Ne příliš častý návštěvník zverimexů se bude určitě zajímat i o pořizovací cenu takového zvířátka. Myšky jsou asi to nejlevnější zvířátko jaké si můžete pořídit. Samotná myška stojí skoro všude 14 Kč (za speciální plemena jako bezsrsté, dlouhosrsté, saténové nebo tanečnice si budete muset mírně připlatit). Největší položka bude akvárium. Na dvě či tři myšky doporučuju minimálně rozměr dna 20 x 40cm a do výšky co nejvíc. Za akvárium takových rozměrů zaplatíte kolem 250Kč. Pokud bedete chtít klec, bude to dražší a musíte být opatrní ve výběru. Mřížky musí být co nejtěsněji u sebe, protože myška proleze všude kde prostrčí hlavičku. Za hezké klece zaplatíte asi dvojnásobnou cenu akvária, ale často získáte zároveň i domeček, patra, kolotoč i jiné věci a nemusíte si dělat starosti s víkem. Velice se mi líbí v současnosti vyráběné klece s některými plastikovými stěnami na které se dají napojit různé tunely a vyhlídkové věže, které se nechají i dokupovat. Viděla jsem je pod názvy Crittertrail nebo Labyrint. Často jsou ale velikosti základní vaničky příliš malé. Já mám obyčejné akvárium o pár centimetrů větší než jsou doporučené minimální rozměry a k němu mi táta udělal víko ve tvaru půlválce ze dřeva a pletiva. Tím se velikost klece ještě zvětšila, protože teď je jejich bydlení mnoha poschoďové. Pokud nemáte ale tak šikovného tatínka truhláře, stačí si udělat rám ze dřeva, který bude na kleci dobře sedět a potáhněte ho pletivem s oky 1x1cm. Dobře hlavně zahlaďte okraje, ať se nezraníte ani vy, ani myšky.
Co se týče dalších výdajů, budete potřebovat ještě pár dalších nezbytností, aby u vás myšky mohly žít. Luxusní krmení (vločky, směs, pamlsky) pořídíte tak do stovky a vystačí vám možná i na víc než jeden rok. Napáječku doporučuji skleněnou, pro malá zvířátka je vhodnější a v obchodě za ní necháte kolem 30Kč. Nebojte se koupit tu nejmenší co tam budou mít (pokud nechcete víc jak pět myšek), protože myšky toho stejně moc nevypijou a až voda dojde, tak vás to lépe donutí jim dát novou, než když uvidíte, že mají pití pořád dost. Každá myška ocení kolotoč, i když už jsem četla, že si na něm mohou zranit ocásek. Nikdy jsem ale neslyšela, že by se to někomu stalo, protože myška ho umí držet pěkně nahoru, když běží v kolotoči. Vzhledem k ostým hlodákům volte raději kovový než plastový. U těch kovových se bohužel občas stává, že vržou a hlavně v noci to může vadit. Na noc se dá prostě vyndat, nebo se mi osvědčilo promazat ho rostlinným olejem. Myšky ho sice částečně vylížou, ale vždycky něco zůstane.
Nakonec bych se ještě ráda zmínila o tzv. průměrné délce života. Myslím si, že ten termín není příliš přesný, protože stát se může kdykoli cokoli, zvláště u myší. Často se stává, že slabší myšky nevydrží víc než pár měsíců (proto doporučuji vybírat ve zverimexu ty nejagresivnější, nejaktivnější a největší – ale pozor na březí samičky!). Ta velká a silná zvířata vydrží tak kolem roku a půl. Měla jsem dokonce jednu, která žila dva a čtvrt roku, ale o podobné další vyjímce jsem ještě neslyšela.
Náhledy fotografií ze složky Myšky