Bydlení a hračky
Bydlení a hračky
O velikosti klece či akvária jsem se již zmiňovala v kapitole “Myška – to co by jste o ní měli vědět před koupí”. Co se týče umístění klece v bytě, musíte myslet hlavně na zvířátka. Nedávejte bydlení zvířátek k na okenní parapet, kde hrozí přehřátí akvárií v slunečných dnech a naopak v kleci hrozí průvan. Myšky by neměly bydlet v místnosti, kde je televize a neměli by stát ani v bezprostřední blízkosti rádia. Samozřejmě vlhko, plísně a kouření jim škodí stejně jako lidem. Myší bydlení postavte na nějaký stůl, či poličku, nikdy ne na zem, protože tady rovněř hrozí nebezpečný průvan a zároveň se vám budou zvířátka lépe pozorovat a brát do ruky, když budou např na stolku. Do ruky je můžeme chytat za kořen ocásku (nikdy ne za konec!), můžeme je vyndat i s nějakou hračkou, pokud do ní zalezou a starší a pomalejší myšky chytíme i podebráním prsty pod celým tělíčkem.
Co se týče hraček a „nábytku“ pro vaše maličké mazlíčky se ve fantazii meze nekladou. Ve zverimexech jsou k dostání i velice důvtipné hračky, domečky a mističky. Nemusíte je vždy kupovat, stačí se inspirovat a pokusit se vytvořit něco podobného doma. Výborné je, pokud jako já navštěvujete keramický kroužek, domluvit se s vedoucím a udělat něco na bydlení i hraní z hlíny. Pozor jen na jedovaté engoby. Glazury snad nevadí, je to přece jenom roztavené sklo, které myšky skutečně nerozkoušou. Pár nápadů naleznete ve fotogalerii. Pokud nechodíte do keramické dílny, materiálů k výrobě je kolem vás i tak dost. Dají se použít staré karbice a krabičky, roličky od toaletního papíru, kousky masivního dřeva či sololitové desky (výborné k výrobě pater), větvičky (pozor na okrasné dřeviny - vrba a ovocné stromy jsou nejlepší), kořeny, plastikové trubky, některé staré hračky z plastu nebo ze dřeva, malé květináče nebo misky pod květináče, skořápky od kokosu, sisalové provázky (ty hnědé co se používají na balíky), nebo i vyřazené nádobí jako hrnečky, vařečky, menší cedníky... Opatrní buďte také ve spojování materiálů k sobě, pozor hlavně na jedovaté barvy, laky, lepidla a na vyčnívající konce drátků. Ruličky se mi osvědčilo spojovat sponkovačkou, když potom konce pevně zamáčknu kombinačkama. Na zavěšení hraček je perfektní vazací drát, který koupíte v květinářství, ale shánějte raději bez plastové bužírky, myšky jí stejně brzo ohlodají. Jinak si člověk docela vystačí se sisalovým provázkem, kterým můžete svazovat větve.
Jedna z nejoblíbenějších hraček mých myšek byl „stromeček“. Vetšina větví je na myší velikost příliš málo členitá a tak si takový malý, členitý strom můžete udělat jednoduše tak, že do kouku silnější větve navrtáte nepravidelně menší otvory a do těch jednoduše nasunujete natěsno menší rozvětvené větvičky. Pokud je tam zatlačíte silou, už se to nemusí nijak lepit ani zavazovat. Takový stromek nemusíte jenom položit na hobliny, ale horní dírkou provlečete drátek a můžete jej zavěsit tak, aby myška na spodní větve dosáhla nebo mohla dolézt z nějaké jiné hračky. Žebříčky jsou také velice oblíbené, zvláště vedou-li na patro, kde je miska s potravou J. Kovové vydrží déle, ale mě se osvědčil žebříček ze dvou tenkých lišt, kde jsem vyvrtala dírky, do kterých šlo natěsno zatlačit špejle. S těmi si sice myšky celkem rachle poradí, ale vzhledem k tomu, že jsem nepoužila lepidlo, tak lze příčky měnit, a tak dokonce upravovat šířku. Z ruliček lze dělat pyramidy, nejlepší je když uděláte nůžkama do ruliček otvory aby mohla zvířátka přelézat z jedné do druhé, nebo můžete dělat ochozy kolem obvodu akvária. Pokud se u vás najdou ruličky od papírových utěrek nebo alobalu, tak je nemusíte ani spojovat, stačí je pověsit jednotlivě a nechávat mezi nimi dostatečně malé mezery, aby mohly myška přelézt z jedné do druhé.
Nebojte se udělat si hraček více. Myšky mají raději velice zaplněný prostor než volná prostranství. Dávejte hračky do různých úrovní a sestavujte z nich cestu k misce s potravou, která může být klidně až nahoře. Krmení nemusí být také na jednom místě. Misku se směsí, můžete dát napříkad na patro, kam povede žebříček. Psí granule nebo některé pamlsky pro hlodavce ve tvaru kroužků můžete navléci jako korálky a zavěsit klidně až nahoru a myška se k nim může dostat přes strom a ochoz, nebo pomocí pyramidy z ruliček.
Ať už se rozhodnete pro jakékoli hračky, nikdy by jste neměli zapomenout na domeček. Pro dvě až tři myšky by měl mít rozměry asi 10x10x10cm s otvorem asi 3cm v průměru. Myšky nerady spí přímo na hoblinách a tak je potěšíte vystýlkou ze sena nebo kousků papírových kapesníků.
Nezapomeňte občas hračky z hlíny, dřeva a plastu pořádně umýt a pak vysušit a zároveň vydesinfikovat v troubě (stačí jen na 80 stupňů, vlhká hlína by se mohla při vysokých teplotách časem potrhat). Plastikové věci samozřejmě do trouby nedávejte.
Náhledy fotografií ze složky Myšky