Jdi na obsah Jdi na menu
 


Apartmá vašich miláčků

7. 3. 2007

Apartmá vašich miláčků

Rozhodně platí, že by mělo vyhovovat především morčátkům a až potom vám. Pokud tedy nehrozí, že se s tou největší klecí nevejdete do bytu a můžete si to alespoň trochu finančně dovolit, dopřejte jim jí. Já sama se kvůli kleci sotva protáhnu ke stolu, ale jsem šťastná, že se morčátka mohou po kleci docela proběhnout a vejde se jim tam občas i nějaká krabice, či rourka od koberce na prolézání. Osobně se mi neosvědčilo, mít tam hračky trvale, protože se zvířátkům brzy omrzí, a pak už jenom překáží. Raději je mám v šuplíku a občas jim tam nějakou dám na hraní. Fajn vybavení, které nepřekáží a vždy je zajímavé je tzv. koule. To je drátěná koule na dlouhém řetízku, která se připne na strop klece a dá se do ní nacpat seno, tráva nebo salát. Morčátka pak na dlouho zabaví vytahování potravy ven. Já osobně ji teprve plánuju koupit, viděla jsem jí v obchodě za 75,- a doteď jsem jé nahrazovala toaletní ruličkou s protaženým provázkem. Ta se ale dá použít jenom na seno a taky to není pro ně tak obtížné, i když jí mám pověšenou hodně vysoko.

Klec budete muset čistit jednou až dvakrát týdně, zase je dobré se řídit podle zápachu. Morčátka ale nepáchnou tolik jako myšky, tak je dobré se i přesvědčit, jestli zvířátka nejsou ve vlhku. Z neustálého stání v hoblinách se mohou udělat otlaky. Měkčí variantou, která je ale náročnější na údržbu, je dávat na hobliny papírové kuchyňské utěrky a denně je měnit. Je to doporučená léčba otlaků paciček od veterináře.

I sebevětší klec nemůže posktnout morčátkům tolik pohybu, kolik by měli ve volné přírodě. V létě je naprosto ideální mohou-li si morčátka vyzkoušet svůj přirizený styl života lučních zvířat. Výborné jsou některé ohrádky na trhu, ale dejte si pozor, aby měli kryt i zezhora, protože nikdy nevíte, čí hladová kočka k vám přijde do zahrady a pro ten případ by morčátka měli mít možnost se i ukrýt do nějakého domečku. Domeček je zároveň bude chránit i před sluníčkem nebo malou přeháňkou. Kvůli přehřátí je ale stejně lepší dávat klec částečně do stínu nebo kousek překrýt hadrem. Bohužel taková ohrádka je skoro stejně tak drahá jako klec, takže je možná výhodnější požádat šikovného tatínka, děděčka nebo se i sama pokusit ohrádku zhotovit. Sama se teď budu s mým přítelem o něco takového pokoušet, tak potom zveřejním plán i foto našeho výtvoru. V případě nouze ale poslouží jako venkovní výběh i vršek klece pro jistotu zatížený cihlami. Tam se sice zvířátka neproběhnou, ale alespoň se napasou a jsou na čerstvém vzduchu.

V zimě nebo pokud nemáte zahrádku je dobré nechat co nejčastěji morčátka proběhnout po pokoji. Před tím, než jim ale zapůjčíte svůj pokoj, chodbu nebo kuchyň, musíte zajistit několik věcí. Důležité je zamezit morčátkům přístup ke všem elektrickým zásuvkám a pokojovým rostlinám, které mohou být jedovaté. Ucpěte také mezery, kam se morče protáhne, ale vy za ním ne. Mohlo by se vám pak špatně chytat nebo by se mohlo morčátko zaseknout a už by se ani nemohlo vrátit zpátky. Snadno se to může stát v prostoru za velkými skříněmi a obývacími stěnami. Také pozor na koberce. Morčátka je často považují za výborný savý materiál k vyčurání a může trvat dlouho, než se naučí používat vámi nabídnutý hadr nebo toaletu pro hlodavce. Veškerý igelit by měl také z dosahu, morčata ho ráda hryzají a můžou se jím udusit. Délka jak dlouho necháte vaše mazlíčky běhat je libovolná, ale pokud máte v plánu dát jim volnost na více jak tři hodiny, měli by tam mít vodu a alespoň trošku sena. Myslete také na to, že je můžete nechat samotná jen ve velice dobře vyzkoušeném prostoru.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Problém

(Seny, 24. 3. 2008 19:42)

Ahoj!Mám tu jeden problém.My máme morčátko a on po kleci běhá jak zběsilí,ale když ho dáme na zem tak sedí a kouká.A to vždycky.Nikdy se nestalo že by chodil.On chodí jen za žrádlem.Jinak ne.Ani překážky ho nezajímaj.Už je to fakt nuda.Moc bych si přála aby chodil.Jestli víš nějakou radu tak mi prosím napiš na:www.morce-ciko.estranky.cz Předem díky za odpovědˇ!